اخبار و مطالب

انواع سیستم نگهداری قطعه کار در دستگاه سی ان سی

انواع سیستم نگهداری قطعه کار در دستگاه سی ان سی - بهترین جایگزین های آلومینیوم برای کار با دستگاه cnc فلزات

هنگام کار با دستگاه پیشرفته و حساسی مانند دستگاه سی ان سی شناخت انواع سیستم نگهداری قطعه کار بسیار مهم و حیاتی است. در حقیقت عملکرد این قطعه از دستگاه جنبه مهمی از فرایند ماشینکاری سی ان سی محسوب می‌شود و اگر قطعه کار به خوبی روی میز دستگاه ثابت بماند می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که کیفیت برش در بهترین سطح ممکن خواهد بود. دستگاه های سی ان سی از لحاظ روش های نگهداری قطعه کار با یکدیگر متفاوت هستند و با توجه به کاربردی که دارند از سیستم‌های متنوعی بهره می‌برند.

با این وجود در این مطلب به معرفی انواع سیستم نگهداری قطعه کار در دستگاه سی ان سی خواهیم پرداخت و در مورد جوانب مثبت و منفی هر کدام از آنها صحبت خواهیم کرد.

سیستم نگهداری قطعه کار با روش Gluing

در این شیوه شرکت تولید کننده یک بلوک پلاستیکی با طراحی خاص به میز کار اضافه می‌کند و برای ماشینکاری نمونه های اولیه و نمونه های پایلوت بهترین انتخاب ممکن است. بلوک پلاستیکی استفاده شده در این دستگاه ها تحت عنوان bakelite شناخته می شود که در اکثر دستگاه های سی ان سی چینی از این روش استفاده شده است.

این روش که نوعی کشش و چسبندگی بین قطعه کار و سطح میز به وجود می‌آورد یکی از محبوب‌ترین شیوه ها و سیستم نگهداری قطعه کار برای کارگران محسوب می شود. با استفاده از این سیستم می توانیم ماشینکاری روی مواد خالص یا ناخالص را با بهترین کیفیت انجام دهیم. معمولاً روی سطح باکلیت از یک سیستم ضد خش استفاده شده تا مانع از تاثیر آن روی قطعه کار شود.

سیستم نگهداری قطعه کاربر روش Gluing یک روش سریع و ارزان است که بسته به متریال استفاده شده امکان تغییر در آن وجود دارد. در این سیستم کار تکنسین برای نگهداری از چسب به منظور نگه داشتن فلزات یا مواد خیلی فلزی سخت است و همیشه باید روش هایی برای محافظت از نیروی چسبندگی آن در نظر بگیرد.

از جمله مزایای مثبت این روش می توانیم به نگهداری قطعات چندگانه به صورت همزمان روی میز دستگاه سی ان سی اشاره کنیم که کار اپراتورها را ساده می کند. بنابراین می‌توانیم آن را به عنوان سیستم نگهداری قطعه کار برای مواد پلاستیکی و آلومینیومی در نظر بگیریم. ایرادی که به این روش وجود دارد این است که احتمال جدا شدن قطعه کار وجود دارد و هنگام خارج کردن آن هم ممکن است به قطعه کار آسیب برسد.

سیستم نگهداری قطعه کار با روش Gluing

روش پیچشی یا Bolting

پیچ ها از جمله بهترین ابزارها برای نگه داشتن قطعه کار برای ماشینکاری محسوب می‌شوند. دراینجا شما فقط کافی است که یک بلوک آلومینیومی ساده به سطح میز کار دستگاه سی ان سی اضافه کنید و با ایجاد چند سوراخ روی آن امکان تراز کردن و پایداری بهتر قطعه کار را به وجود بیاورید.

شرکت‌هایی که در زمینه ساخت دستگاه سی ان سی عمل می کنند، معمولاً از آلومینیوم خشک یا چدن برای ساخت سیستم نگهداری قطعه کار با روش پیچشی استفاده می کنند. در اینجا فقط کافی است که شما از یک فلنج استفاده کنید و روی آن چند پیچ قرار دهید تا به کمک آن قطعه کار را محکم در محل مورد نظر نگه دارید.

مهمترین جنبه استفاده از سیستم بولتینگ یا پیچشی این است که قطعه کار بسیار پایدار است و می توانید فشار زیادی بر روی آن وارد کنید. این برای کسانی که هندسه های پیچیده ای برای برشکاری دارند یا از دستگاه سی ان سی چند کاره استفاده می کنند بهترین انتخاب است. ایرادی که در سیستم نگهداری قطعه کار پیچشی وجود دارد این است که پیچ و مهره نوعی سیستم اضافی را به وجود می‌آورند که ممکن است کار شما را برای کار روی قطعات بزرگ محدود کنند.

روش پیچشی یا Bolting

سیستم نگهداری قطعه کار به روش Vises

اپراتور ها از این شیوه برای نگهداری قطعات سنگین و بزرگ استفاده می‌کنند و معمولاً برای برش کاری سریع بهترین انتخاب است. در این شیوه دو فک متحرک در دو طرف میز دستگاه سی ان سی نصب می شود و قطعه کار بین این دو فک قرار می‌گیرد. این روش برای ماشینکاری قطعاتی که لبه های صاف دارند مفید است اما می‌توان برای قطعه های دارای لبه های گرد هم از آن استفاده کرد.

از آنجا که در این شیوه لازم است که بین لب‌ها و قطعه کار ارتباط مستقیم وجود داشته باشد ممکن است از آرواره‌های نرم استفاده شده باشد تا به قطعه کار آسیبی نرسد. دستگاههای مدرن از سوئیچ سریع برای حرکت و کنترل سیستم نگهداری قطعه کار استفاده شده تا اپراتور خیلی راحت کار خود را انجام دهد و بلافاصله آن را از چرخه ماشین کاری خارج کند.

مزیت بزرگ استفاده از سیستم Vises این است که شما می توانید آن را برای ماشین کاری سریع به کار ببرید و کار شما را برای ماشینکاری قطعات تکراری ساده‌تر می‌کند. همچنین این یک روش کارآمد برای ساخت قطعات با اندازه بزرگ است و شما می توانید چند ابزار را به طور همزمان روی میز دستگاه سی ان سی قرار دهید تا به یکباره ماشین کاری شوند. ایرادی که در مورد این سیستم نگهداری قطعه کار وجود دارد این است که باید هندسه منظم با سطوح موازی داشته باشد یا لازم است که فک های درنظرگرفته دارای طراحی سفارشی باشند.

سیستم نگهداری قطعه کار به روش Vises

سیستم نگهداری قطعه کار به روش گیره یا کلمپ

سیستم های مختلفی بر مبنای استفاده از گیره یا کلمپ برای ماشین کاری تعریف شده است. رایج‌ترین سیستم‌ها شامل گیره های ترکیبی و گیره های مشابه با انبردست و در نهایت کلمپ های سی شکل است.

گیره ها از جمله راحت ترین سیستم ها برای نگهداری قطعه کار هستند که هم تنوع بالایی دارند و هم انعطاف پذیری آنها در بستن قطعه کار بسیار زیاد است. استفاده از این ابزارها به شما اجازه می دهد تا صرفه جویی جالب توجهی در مصرف انرژی داشته باشید و با کمترین مصرف انرژی بتوانید قطعه کار را به شکل های مختلف نگهداری دارد.

کسانی که قصد استفاده از کلمپ به عنوان سیستم نگهداری قطعه کار در دستگاه سی ان سی را دارند به راحتی می‌توانند در فروشگاه های مختلف آنها را ارزان پیدا کنند. راندمان ماشینکاری دستگاه های سی ان سی با استفاده از این ابزار ها بالا می رود و توانایی استفاده از آنها در موقعیت های مختلف بسیار بیشتر است. تنوع در طراحی این ابزارها باعث می‌شود که انجام عملیات های مختلف ماشین کاری هزینه چندانی نداشته باشد و کار شما را ساده تر کند.

یکی از ویژگی های جالبی که در استفاده از گیره ها به عنوان سیستم نگهداری قطعه کار در دستگاه سی ان سی وجود دارد این است که نمونه های هیدرولیک و الکترومغناطیسی آنها در بازار وجود دارد. شما به عنوان اپراتور هم می‌توانید از نمونه دستی این دستگاه ها استفاده کنید و هم به راحتی از ظرفیت نمونه های پیشرفته آنها برای انجام اهداف مختلف کمک بگیرید.

سیستم نگهداری قطعه کار به روش گیره یا کلمپ

میزهای وکیوم یا میز خلا

میز وکیوم با تولید نیروی نگهدارنده که ناشی از تفاوت بین خلا و فشار جو است باعث می شود که قطعه کار روی سطح میز ثابت بماند. این طراحی بهترین انتخاب ممکن برای ماشینکاری روی سطوح مسطح است و معمولاً در روتر های سی ان سی به کار گرفته می شود. میز خلا بسیار دقیق، انعطاف پذیر و کارآمد است. این سیستم برای نگهداری طیف گسترده‌ای از مواد مختلف به ویژه موادی که امکان اتصال آنها وجود ندارد مانند کامپوزیت ها به کار گرفته می شود. همچنین با استفاده از این ابزار شما می‌توانید محدودیت سایر سیستم ها را به حداقل برسانید.

البته استفاده از میز خلا یا میز وکیوم نقاط ضعف خاص خود را هم دارد. این میز برای قطعات صاف مناسب است و اگر شما به فکر ماشینکاری قطعات با هندسه متنوع هستید نمی توانید از آن ها استفاده کنید. از طرف دیگر میزان فشار ایجاد شده برای قطعه کارهای کوچک ممکن است به اندازه کافی برای نگهداری آنها مناسب نباشد و این کار شما را برای ماشینکاری یکنواخت و متمرکز سخت کند.

میزهای وکیوم یا میز خلا

میز مغناطیسی به عنوان سیستم نگهداری قطعه کار

میز های مغناطیسی از قدرت الکترومغناطیسی برای نگه داشتن قطعات کاری ساخته شده از فلزات مناسب است. این سیستم ها محبوب ترین انتخاب ممکن برای صنعت قالب سازی هستند، زیرا بیشترین قالب ها از جنس فولاد هستند و امکان نگهداری آنها روی میز دستگاه سی ان سی فراهم است.

نیروی مغناطیسی ایجاد شده در میزهای مغناطیسی از نوع الکترومغناطیس است و زمانی که جریان الکتریسیته برقرار می‌شود بلافاصله نیروی جاذبه کافی برای نگهداری قطعه کار فراهم شده و می‌توان از آن به عنوان سیستم نگهداری قطعه کار استفاده کرد. در این سیستم از هیچگونه گیره فلزی یا وسایل جانبی استفاده نمی شود و به همین دلیل کار ما برای ماشینکاری قطعات سبک و سنگین راحت تر است. ایرادی که در در مورد دستگاه سی ان سی وجود دارد این است که برای فلزات استفاده می‌شود و کاربرد چندانی در ماشینکاری غیرفلزات مانند پلاستیک یا آلومینیوم ندارد.

مطالب تکمیلی

منبع: 3erp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =