اخبار و مطالب

دستگاه cnc آلومینیوم و حقایقی که احتمالاً در مورد آن نمی دانستید

دستگاه cnc آلومینیوم و حقایقی که احتمالاً در مورد آن نمی دانستید

دستگاه cnc آلومینیوم یکی از دستگاه‌های قدرتمند است که تنوع بالایی به تولیدات کارگاه شما می بخشد و می تواند یک دستگاه مستقل برای کسب درآمد باشد. آلومینیوم به عنوان یک ماده پرکاربرد در صنایع مختلف شناخته می‌شود که قدرت ماشینکاری آن بسیار خوب است و می تواند یک انتخاب ایده آل در صنایع تولیدی باشد. خواص حرارتی و مکانیکی آلومینیوم باعث شده که کار با دستگاه سی ان سی روی آن ما را به اهداف مختلفی برساند.

البته در اینجا منظور ما از دستگاه cnc آلومینیوم دستگاه‌هایی است که امکان کار روی آلیاژهای سایر فلزات مانند منیزیم و تیتانیوم را هم به ما می‌دهد.

اهمیت ماشینکاری با دستگاه cnc آلومینیوم

آلومینیوم یک نوع فلز نرم، سبک، رسانا، منعطف و بادوام است. شکل ظاهری این فلز به رنگ نقره‌ای یا خاکستری است و سطح آن زبر است. نبود خواص مغناطیسی و همچنین غیر قابل اشتعال بودن از دیگر ویژگی های فلز آلومینیوم محسوب می‌شود که در ۶۴۰ درجه ذوب می شود و چگالی آن ۲.۶۸ است. با توجه به این که آلومینیوم یک ماده پر کاربرد در صنایع مختلف مانند هوافضا و صنایع پزشکی و همچنین صنایع نظامی است، دستگاه cnc آلومینیوم یک انتخاب ایده آل برای کار روی این فلز محسوب می شود.

معرفی گرید های آلومینیوم

کسانی که به فکر کار با دستگاه cnc آلومینیوم هستند باید با گریدهای مختلف آن آشنایی داشته باشند تا در شرایط مختلف و با توجه به ویژگی آنها یکی از این گرید ها را انتخاب کنند. با توجه به خصوصیاتی که برای هر گرید وجود دارد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • آلومینیوم 6061: این درجه از خواص مکانیکی عالی و قابلیت جوشکاری عالی برخوردار است. این خصوصیات موضعی آن را به یکی از درجه های اکسترود شده تبدیل می کند. این به دلیل استحکام خوب، ماندگاری متوسط، مقاومت در برابر خوردگی عالی در شرایط سخت، آندیزاسیون کم و قابلیت خم شدن است. آلومینیوم 6061 معمولاً برای ماشینکاری 5 محوره CNC استفاده می شود.
  • آلومینیوم 7075: این درجه به دلیل استحکام خستگی استثنایی شناخته شده است. این درجه آلومینیوم برای جوشکاری مناسب نیست؛ گران است و از این رو برای قطعات سخت مانند بدنه ها، قطعات دوچرخه، کیت های صخره نوردی و بال های هواپیما بهتر است. این آلیاژ مقاومت در برابر خوردگی بالایی دارد.
  • آلومینیوم 2024: این آلیاژ عمدتا در بخش نظامی و هوافضا مورد استفاده قرار می گیرد. این به دلیل خواص مکانیکی آن، مانند مقاومت در برابر فرسودگی زیاد و استحکام بالا است. آلومینیوم 2024 از نظر مقاومت در برابر خوردگی وحشتناک است و قابل جوش نیست.

تولیدات دستگاه cnc آلومینیوم در چه بخش هایی به کار گرفته می شود؟

آلومینیوم به دلیل شرایط خاص و ویژگی‌هایی که در بند قبلی به آنها اشاره کردیم بسیار پرکاربرد است و با تغییر آلیاژ آن می‌توان این زمینه ها را هم بهبود بخشید. بنابراین کسانی که به فکر استفاده از این دستگاه ها هستند با توجه به سرمایه خود می توانند در حوزه های مختلف کار کنند. در مقیاس صنعتی از این دستگاه ها می توان برای ساخت قطعات آلومینیومی در حوزه‌های پزشکی و حوزه های نظامی استفاده کرده و در بخش هایی مانند صنعت خودروسازی و صنعت هوافضا هم کاربرد وسیعی دارند.

اما اگر به فکر استفاده از دستگاه cnc آلومینیوم در مقیاس های کوچک تر مانند کارگاه‌های خانگی هستید می توانید از این دستگاه برای تولید قطعات آلومینیومی کوچک در حوزه خودرو و همچنین تولید قطعات کامپیوتری فعالیت داشته باشید. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که آلومینیوم یک نوع ماده نرم و ظریف است و به همین دلیل برای کار با این ابزار باید مهارت کافی داشته باشید.

چگونه از تغییر شکل آلومینیوم در حین ماشینکاری جلوگیری کنیم؟

نرم بودن آلومینیوم باعث شده که نگرانی هایی در مورد تغییر شکل آن در جریان پیاده سازی ایده های مختلف وجود داشته باشد. بنابراین در وهله اول در بیشتر صنایع از آلیاژهای آلومینیوم استفاده می‌شود که میزان سختی آنها نسبت به آلومینیوم خالص بیشتر بوده و در برابر تغییر شکل مقاومت می کند.

اما نکته مهم تری که در مورد دستگاه cnc آلومینیوم وجود دارد این است که نوع ابزار برشی انتخابی باید با نوع آلیاژ همخوانی داشته باشد. طبیعتاً هر چه ابزار به کار گرفته شده تیزتر باشد و کار دستگاه با سرعت بالاتری انجام شود، ماشین کاری سطح آلومینیوم هم با دقت بیشتری انجام می‌شود و پیاده کردن جزئیات در آن ساده تر است.

یکی از موارد مهم در جریان ماشینکاری آلومینیوم، کنترل حرارت و جلوگیری از متمرکز شدن حرارت در حین برش است. این وظیفه بر عهده ماده کولانت دستگاه سی ان سی یا همان خنک کننده دستگاه سی ان سی است که در حین فعالیت ابزار برشی وارد محیط شده و از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند. بنابراین عملاً توزیع دما و حرارت به شکلی است که احتمال تغییر شکل آلومینیوم به حداقل می رسد.

چگونه از تغییر شکل آلومینیوم در حین ماشینکاری جلوگیری کنیم؟

اهمیت استفاده از یک دستگاه سی ان سی پنج محور در کار روی آلومینیوم

یکی از مهم ترین انتخاب هایی که برای ماشینکاری آلومینیوم می توانید انجام دهید این است که به سراغ یک دستگاه cnc آلومینیوم ۵ محور بروید. به طور کلی دستگاه های ۵ محور قابلیت های جالبی دارند و به ما اجازه می‌دهد که الگوهای دو بعدی و سه بعدی را با بهترین کیفیت ممکن و در سریع ترین زمان آماده کنیم. طبیعتاً هم این ویژگی هم در مورد دستگاه آلومینیوم هم وجود دارد.

اما نکته ظریفی که در مورد آلومینیوم مطرح است این است که معمولاً به صورت ریخته گری برای حوزه‌های مختلف آماده می شود. این در حالی است که برای حوزه هایی که از یک قطعه آلومینیومی استفاده می شود لازم است که ظرافت در طراحی و ماشینکاری حفظ شده و به همین دلیل وجود یک دستگاه سی ان سی پنج محور ضروری است. البته باید این حقیقت را هم بپذیریم که در برخی موارد می توان از دستگاه های چهار محور و سه محور هم استفاده کرد.

امیدواریم که در اینجا به بسیاری از سوالات و ابهامات شما در زمینه استفاده از دستگاه cnc آلومینیوم برای ماشینکاری پاسخ داده باشیم. اما اگر در این زمینه سوالی دارید یا به فکر انتخاب یک دستگاه مناسب برای کارگاه خود هستید می توانید مستقیماً با کارشناسان ما تماس بگیرید. در ضمن استفاده از مطالب زیر به درک شما از این موضوع کمک می کند:

منبع: geospatialworld

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =