اخبار و مطالب

دستگاه cnc کوچک برای چه اهدافی بهترین انتخاب است؟

دستگاه cnc کوچک برای چه اهدافی بهترین انتخاب است؟ - دستگاه تراش ارزان بخریم یا نه؟

دلایل متعددی برای استفاده از دستگاه cnc کوچک در یک کارگاه وجود دارد که برای برخی به عنوان یک دستگاه سی ان سی ارزان شناخته می‌شود و برای برخی دیگر امکان استفاده از فضاهای کوچک را فراهم می کند. شما ممکن است به عنوان یک جوان بیکار سرمایه کافی برای خرید یک دستگاه سی ان سی صنعتی نداشته باشید و به همین دلیل دستگاه های سی ان سی رومیزی را ترجیح دهید.

اما در طرف مقابل کسانی هستند که از لحاظ فضای کارگاهی محدودیت دارند و به همین دلیل دستگاه cnc کوچک به آنها اجازه می‌دهد که مشاغل خانگی را راه اندازی کنند. با در نظر گرفتن همه این موارد در ادامه به شما خواهیم گفت که داشتن یک دستگاه سی ان سی رومیزی شما را برای راه اندازی چه کارهایی قادر می سازد.

کلیاتی در مورد دستگاه cnc کوچک

وقتی که از لفظ دستگاه cnc کوچک یا دستگاه سی ان سی رومیزی استفاده می کنیم منظور ما بیشتر ابعاد دستگاه است. در حقیقت این اصطلاح مشخص می‌کند که دستگاه مورد نظر از لحاظ اندازه چنان کوچک است که می‌توان آن را روی یک میز استفاده کرده و برای اهداف مختلفی به کار برد. این موضوع هم برای کسانی که هم از لحاظ فضای کارگاهی تحت فشار هستند و هم سرمایه کافی ندارند خبر خوبی است.

اما وقتی که در مورد کوچک بودن یک دستگاه سی ان سی صحبت می کنیم هیچ وقت به معنی محدودیت در توانایی حرکت نیست. در حقیقت ممکن است شما با استفاده از یک دستگاه cnc کوچک ۵ محور بسیاری از برنامه‌های مورد نظر خود را اجرا کنید. در عین حال نباید این حقیقت تلخ را هم فراموش کنیم که اندازه محورها و به طبع آن تعداد اسب بخار الکتروموتور در این دستگاه ها کمتر بوده و این می تواند روی کارایی دستگاه تاثیر بگذارد. اما به طور کلی برای استفاده از این دستگاه ها می‌توانید زمینه های زیر را امتحان کنید.

کلیاتی در مورد دستگاه cnc کوچک

دستگاه سی ان سی چوب رومیزی

برای کسانی که به فکر راه اندازی کارگاه چوب هستند دستگاه سی ان سی رومیزی می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. چوب یکی از محبوب‌ترین متریال ها برای تولید محصولات مختلف است و به همین دلیل می‌توان به راحتی از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. اگرچه ممکن است یک دستگاه cnc کوچک چوب در کارگاه مبلمان سازی کاربردی نداشته باشد اما برای کارگاه‌های کوچک تر انتخاب مناسبی است.

به عنوان مثال، شما می توانید این دستگاه را برای ساخت جعبه کادو چوبی یا حتی برای ساخت تابلو های چوبی به کار ببرید. با توجه به توانایی و قابلیت هایی که دستگاه‌های مختلف دارند این امتیاز را به شما می دهند که از مدل های مختلف آنها برای اهداف مختلف خود استفاده کنید. شرایط و گزینه برای استفاده از یک دستگاه سی ان سی چوب با توجه به محل جغرافیایی و شرایط بازار شما تعیین می شود و این موضوعی است که شما می توانید به هنگام خرید دستگاه سی ان سی به آن توجه کنید.

صنعت فلزات گرانبها

در مطالب قبل در مورد فلزات گرانبها و نحوه ماشینکاری آنها صحبت کردیم و نشان دادیم که شامل کدام یک از فلزات و آلیاژهای آن ها می شود. معمولاً فلزات گرانبها مانند طلا و جواهرات در اندازه های بسیار کوچک و با ظرافت خاصی تولید می‌شوند. این نشان می‌دهد که برای تولید و برش دادن این قطعات نیازی به استفاده از یک دستگاه سی ان سی بزرگ نیست و در حقیقت بیشتر فضای کارگاه را محدود می کند.

تجهیزات و جواهرات مختلف و متنوعی را می توان به کمک دستگاه cnc کوچک ماشین کاری کرد. تنها چیزی که باید در اینجا به آن توجه داشته باشید این است که در مورد فلزات گرانبها باید میزان تولید ضایعات به حداقل برسد و دقت برش در بهترین سطح ممکن باشد. پس حتی اگر شما دستگاه سی ان سی رومیزی را انتخاب می کنید باز هم به این نکته توجه داشته باشید که در وهله اول دقت و صحت کار دستگاه در اولویت است.

تولید سنگ های قیمتی

سنگهای قیمتی از دیگر بخش‌های جواهرات هستند که معمولاً برشکاری آنها با استفاده از دستگاه سی ان سی سنگ کوچک انجام می‌شود. انواع مختلفی از سنگهای قیمتی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است در بخش خاصی کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما به فکر ماشینکاری سنگ عقیق برای انگشتر باشید یا بخواهید که سنگ‌های فیروزه را برای اهداف دیگر آماده کنید.

چیزی که در اینجا اهمیت دارد این است که استفاده از یک دستگاه cnc کوچک به شما اجازه می‌دهد که کارگاه خود را با هزینه کمتری تجهیز کنید و فضای کمتری از کارگاه را به دستگاه اختصاص دهید. مثلا اگر شما یک مغازه کوچک در یکی از نقاط شهر داشته باشید با دستگاه cnc کوچک یا دستگاه سی ان سی رومیزی سنگ به راحتی می توانید کارهای مختلف را تراش دهید و بفروشید.

دستگاه cnc کوچک در مشاغل خانگی

کسانی که به فکر راه اندازی مشاغل خانگی هستند و احساس می‌کنند که فعالیت آنها در یک زمینه خاص به صورت محدود است، بهتر است که دستگاه cnc کوچک را به عنوان اصلی ترین دستگاه کارگاه خود به کار ببرند. مشاغل خانگی معمولاً در فضاهای بسیار کوچک مانند یکی از اتاق های منزل یا در کارگاه انجام می‌شود و به همین دلیل محدودیت در فضا برای آنها موضوع مهمی است.

در ضمن باید به این نکته توجه داشته باشیم که میزان تولید کارگاه های خانگی بسیار محدود است و به همین دلیل نیاز به یک دستگاه بزرگ و پیشرفته ندارند. بنابراین به کسانی که به فکر راه اندازی مشاغل خانگی هستند توصیه می‌شود که کارگاه خود را با یک دستگاه سی ان سی رومیزی تجهیز کنند و بخش مهمی از سرمایه خود را به تامین مواد اولیه اختصاص دهند.

دستگاه cnc کوچک در مشاغل خانگی

تولید قطعات کامپیوتری

قطعات کامپیوتر در عین حالی که بسیار حساس و دقیق هستند جزئیات زیادی دارند و اندازه آنها کوچک است. اگرچه برای تولید قطعات می توان از دستگاههای بزرگ استفاده کرد و تولید را در حجم وسیعی پیش برد، اما دستگاه cnc کوچک هم انتخاب خوبی است. در حقیقت اگر دستگاه مورد نظر از لحاظ دقت و صحت عملکرد در سطح مطلوبی باشد می توان آنها را جایگزین دستگاه های سی ان سی بزرگ کرد.

این یک واقعیت است که قطعات کامپیوتر چندان بزرگ نیستند و می توان آنها را با یک دستگاه رومیزی هم برش داد. بنابراین برای کارگاه های کوچک استفاده از دستگاه های سی ان سی کوچک توصیه می‌شود و برای کارگاه های بزرگ همان دستگاه های صنعتی بهترین انتخاب ممکن هستند.

لوگو سازی و تبلیغات

احتمالاً در فضای کارگاه یا در محیط کار خود نمونه های مختلفی از لوگو و برند شرکت ها را دیده اید که با استفاده از دستگاه های سی ان سی برش داده شده اند. در حقیقت دستگاه های سی ان سی بخش مهمی از برنامه‌های تبلیغاتی را انجام می‌دهند و تولیدات آنها به شکلی است که می توان روی کیفیت آنها حساب کرد. با توجه به اینکه بخش مهم و اصلی تبلیغات مربوط به جلب توجه و ایجاد جذابیت برای مشتریان است و به راحتی می‌توان از یک دستگاه cnc کوچک برای ساخت لوگو استفاده کرده و از این طریق مشتری بیشتری به دست آورد.

حکاکی روی تابلوها به کمک دستگاه cnc کوچک

آخرین بخشی که به عنوان پیشنهاد ما برای استفاده از دستگاه سی ان سی رومیزی قابل اجرا است این است که به دنبال ساخت تابلو از جنس مواد مختلف باشید. مثلاً شما می توانید از یک دستگاه سی ان سی چوب برای ساخت و حکاکی تابلو های چوبی و از یک دستگاه سی ان سی سنگ برای تولید تابلوهای سنگی استفاده کنید. همین وضعیت در مورد تابلو های فلزی و ساخت استیکر های فلزی و پلاستیکی هم وجود دارد و در حقیقت بهانه خوبی برای کسب درآمد هستند. در واقع شما می توانید از یک دستگاه cnc کوچک برای حکاکی روی مواد مختلف استفاده کنید و از محصولات آن برای کسب درآمد کمک بگیرید.

شما هم اگر در این زمینه پیشنهادی دارید یا تجربه دارید خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات با کاربران ما در میان بگذارید. اما استفاده از مطالب زیر می تواند به شما در این وسیله کمک کند:

منبع: harveyperformance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =