اخبار و مطالب

راه اندازی دستگاه فرز cnc و آماده سازی بخش های مختلف

مقایسه نحوه عملکرد دستگاه فرز سی ان سی و دستگاه تراش سی ان سی - آموزش کار با دستگاه فرز cnc راه اندازی دستگاه فرز cnc

این یک واقعیت مهم است که اصلی ترین بخش راه اندازی دستگاه فرز cnc مربوط به برنامه نویسی دستگاه است که در مطالب قبلی به آن پرداختیم. اما در کنار آن نمی توان این حقیقت را نادیده گرفت که به کارگیری بخش های مختلف مانند الکتروموتور دستگاه و ابزار برشی نیاز به آماده سازی دارد. بنابراین اگر در فاز اولیه برنامه نویسی دستگاه فرز سی ان سی به پایان رسید، لازم است که آماده سازی خود دستگاه انجام شود

حالا با توجه به اهمیت این موضوع به مسئله راه اندازی دستگاه فرز cnc خواهیم پرداخت و در ۸ مرحله به شما خواهیم گفت که نسبت به بخش‌های مختلف دستگاه باید چه کارهایی انجام دهید.

راه اندازی دستگاه فرز cnc شامل چه مراحلی می شود؟

قبل از اینکه بخواهید دستگاه را روشن کنید باید در گام اول برنامه نویسی دستگاه سی ان سی را انجام دهید که در مطالب قبل یک نمونه از آن را انجام دادیم. در جریان این برنامه نویسی شما باید به طور دقیق مشخص کنید که به دنبال طراحی و برش چه قطعه کاری هستید و قرار است دستگاه در نهایت چه چیزی به شما تحویل دهد.

گام بعدی کار با دستگاه سی ان سی مربوط به روشن کردن الکتروموتور و راه اندازی آن برای برش دادن قطعه کار مورد نظر است. اگر سابقه کار با دستگاه هایی مانند فرز دستی یا دریل دستی را داشته باشید، نحوه روشن کردن و کنترل کردن دستگاه را می شناسید و می دانید که از هر ابزار برشی برای چه موادی استفاده کنید. تفاوت راه اندازی دستگاه فرز cnc با دستگاه های دستی در این است که شما هیچ نقشی در کنترل دستگاه ندارید و آن را به یک نرم‌افزار تحویل می‌دهید تا دستگاه به صورت خودکار نمونه کار مورد نظر را برش دهد.

مواردی که در این جا باید بررسی کنید:

  • دستگاه فرز شما از نوع افقی است یا دستگاه فرز سی ان سی عمودی
  • دستگاه شما چند محور دارد
  • ظرفیت بخش های برشی آن مانند الکتروموتور دستگاه و اسپیندل آن به چه صورت است
  • نحوه نگهداری قطعه کار در دستگاه به چه شکل است
  • چگونه با استفاده از دستگاه بهترین کارایی را بگیریم
  • چگونه از ابزار کنترلی آن به بهترین شکل استفاده کنیم
  • دانش ما در استفاده و راه اندازی دستگاه فرز cnc در چه سطح است.

حالا زمان آن فرا رسیده که به سراغ تنظیم‌دستگاه برویم و بخش‌های مختلف آن را به شکل دقیق و با جزئیات کامل بررسی کنیم تا ببینیم که آیا آمادگی کار را دارد یا خیر.

تمیز کردن سطوح مختلف برای کار با دستگاه

این مورد از جمله موارد مهم در ایمنی دستگاه سی ان سی محسوب می‌شود و شما به عنوان تکنسین باید تمامی سطوح مانند میز دستگاه، فک دستگاه و بخش‌های مرتبط با قطعه کار را با یک پارچه تمیز کنید تا هیچ گونه نشانه ای از روغن روی آنها وجود نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که باقی ماندن مواد آلاینده و آلودگی روی بخش‌های مختلف دستگاه می تواند منجر به نگهداری تراشه‌ها در حین برش شده و برای دستگاه خطرناک باشد.

بارگذاری ابزار برشی

در مطالب قبلی در مورد انواع مته پر کاربرد در دستگاه سی ان سی صحبت کردیم و مشخص کردیم که طراحی هر کدام از آنها با چه هدفی بوده است. حالا شما هم با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارید و برنامه ریزی هایی که برای راه اندازی دستگاه فرز cnc داشته اید می توانید ابزار مورد نظر را انتخاب کنید و با ابزار فعلی جایگزین کنید. برای برخی از دستگاه ها لازم است که تغییر ابزار برشی با استفاده از دست انجام شود و در تصویر زیر آن را نشان داده ایم. در برخی موارد می توان از برنامه نویسی دستگاه استفاده کرد و به صورت خودکار این کار را انجام داد.

بارگذاری ابزار برشی

بارگذاری قطعه کار برای راه اندازی دستگاه فرز cnc

دستگاه های سی ان سی از لحاظ ابعاد با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت در ابعاد خود را به صورت تغییر در اندازه میز دستگاه و همچنین تغییر در دامنه حرکتی دستگاه نشان می دهد. بنابراین طبیعی است که انتخاب قطعه کار باید بر مبنای توانایی دستگاه انجام شود و در جریان آن شرایط دستگاه در نظر گرفته شود.

تحلیل عملکرد دستگاه در دو محور X و Y

این دو محور در عملکرد و راه اندازی دستگاه فرز cnc نقش مهمی دارند و می توان آنها را به عنوان معیار اصلی آماده سازی و کنترل وضعیت دستگاه در نظر گرفت. در برخی از دستگاه ها امکان استفاده از edge finder یا دستگاه Cut Mill End Cutter وجود دارد که هرکدام از آن ها روش کار متفاوتی دارند. در این مورد توصیه ما این است که ابتدا به سراغ محور ایکس بروید و کالیبره کردن آن و نحوه حرکت ابزار را مشخص کنید. حالا مجدداً به سراغ صفحه کنترل رفته و این بار محور Y را مشخص کنید و در آن محور ایکس را روی صفر تنظیم کنید. با انجام این دو مرحله به صورت پی درپی با درصد اطمینان بالایی می توانید دعا کنید که دستگاه شما در پیدا کردن مختصات اصلی آماده است.

تحلیل عملکرد دستگاه بر اساس محور Z

پس از تنظیم دو محور X و Y زمان آن فرا رسیده که به سراغ محور سوم بروید و از این طریق دستگاه را برای کار روی نمونه کار های ۳ بعدی آماده کنید. برای این کار ابتدا دستی محور z را به سمت پایین حرکت دهید تا زمانی که نوک ابزار دقیقاً به موقعیت z0 برسد. در اینجا باید موقعیت اصلی را با درصد دقت یک میلیمتر مشخص کنید و هرگونه اندازه سایشی را هم در نظر بگیرید.

در راه اندازی دستگاه فرز cnc و به هنگام تنظیم محور z لازم است که میزان دقت محور را روی مقدار ۰.۰۰۱ میلی متر نسبت به سطح قطعه تنظیم کنید. حالا بر همین مبنا می توانید مطمئن باشید که دستگاه با کمترین خطای ممکن به سمت قطعه کار حرکت کرده و برش مورد نظر ما را با بهترین کیفیت ممکن انجام می دهد.

تحلیل عملکرد دستگاه بر اساس محور Z

هماهنگی با شعاع ابزار برشی

به احتمال زیاد در جریان برنامه نویسی دستگاه فرز سی ان سی مشخص کرده اید که دقیقاً از چه ابزار برشی با چه قطری استفاده می کنید تا به برش مورد نظر و دلخواه خود برسید. این موضوع به طور ویژه برای کسانی که روی قطعه کار های حساس کار می کنند خود را نشان می دهد و به همین دلیل شما باید شعاع ابزار برشی و محل استفاده از آن را به شکل دقیق مشخص کنید و مناسب ترین آنها را به کار ببرید.

استفاده از سیستم خنک کننده و تنظیم و روغن خنک کننده

وجود روغن خنک کننده برای کار دستگاه ضروری و مهم است و تا حدود زیادی روی طول عمر ابزار برشی دستگاه تاثیر گذار است. این مایع خنک کننده از اصطکاک بین ابزار برشی و قطعه کار جلوگیری می کند و در نتیجه مانع از داغ شدن آنها و در نتیجه شکسته شدن ابزار برشی میشود. پایین بودن سطح مایع خنک کننده در محفظه آن روی پمپ مخصوص آن تاثیر منفی گذاشته و بازدهی کلی دستگاه را پایین می آورد. در این مورد توصیه می شود که قبل از روشن کردن و راه اندازی دستگاه فرز cnc حتما سطح روغن خنک کننده یا مایع خنک کننده را بررسی کنید.

استفاده از سیستم خنک کننده و تنظیم و روغن خنک کننده

شروع به کار و راه اندازی دستگاه فرز cnc

اگر همه این مراحل را انجام داده باشید زمان آن فرا رسیده که دستگاه را در حالت کم مصرف قرار دهید و چرخه شروع به کار آن را شروع کنید. بلوک های برنامه نویسی شده برای دستگاه را به صورت تک تک فعال کنید و اجازه دهید که دستگاه آنها را اجرا کرده و شما به عنوان ناظر بلوک های برنامه نویسی را کنترل کنید. از نحوه اجرای برنامه نوشته شده در حین فعالیت دستگاه مطمئن شوید و اگر به این نتیجه رسیدید که دستگاه کار خود را به شکل مناسب انجام می‌دهد، می توانید برنامه را در حافظه دستگاه ذخیره کنید و در پروژه های بعدی نیازی به برنامه نویسی مجدد نداشته باشید.

مطالب قبل نمونه برنامه نویسی دستگاه CNC را آوردیم تا به عنوان یک الگو از آن استفاده کنید. در این مطلب هم گفتیم که برای راه اندازی دستگاه فرز cnc باید چه کارهایی انجام دهید. گام به گام با ما همراه باشید تا آموزش کار با دستگاه های سی ان سی را در اختیار شما قرار دهیم. مطالعه مطالب زیر هم می تواند به شما کمک کند:

منبع: MAZAK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 16 =