دسته‌بندی نشده

فرز cnc افقی – معرفی دستگاه فرز سی ان سی افقی نحوه عملکرد آن

فرز cnc افقی - معرفی دستگاه فرز سی ان سی افقی نحوه عملکرد آن - فرز cnc دست دوم

کسانی که به فکر خرید دستگاه فرز سی ان سی هستند، در همان ابتدای راه باید تصمیم بگیرند که دستگاه فرز cnc افقی را به کار ببرند یا عمودی. هرکدام از این دستگاهها و ویژگی‌های خاص خود را دارند و سعی می‌کنیم که به طور مجزا آنها را معرفی کنیم. در دستگاه فرز cnc افقی به دلیل نحوه قرارگیری اسپیندل و همچنین استفاده از ابزارهای برشی متنوع، کارایی وسیعی برای کارگاه ما وجود دارد.

پس اگر شما هم به دنبال انتخاب دستگاه از تهران CNC هستید، در این مطلب با ما همراه باشید تا با دستگاه فرز cnc افقی را معرفی کنیم و در مورد کاربردهای آن صحبت کنیم.

دستگاه فرز cnc افقی چیست؟

دستگاه فرز سی ان سی به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که در جریان آن اسپیندل دستگاه به موازات و به حالت افقی نسبت به میز دستگاه قرار می‌گیرد (مطلب قطعات فرز cnc را مطالعه کنید). بسیاری از دستگاه‌های افقی دارای یک میز چرخش داخلی هستند که اجازه می‌دهد فرایند برش در زاویه‌های مختلفی انجام گیرند و تحت عنوان میز یونیورسال (universal table) شناخته می‌شود.

در این دستگاه‌ها، ابزار برشی بر روی اسپیندل نصب شده و حرکت رفت و برگشت اسپیندل منجر به انجام به برش‌های طولی و به طور ویژه برش‌های سطحی می‌شود. این دستگاه‌ها کاربرد چندانی در حوزه حفاری و سوراخ کاری ندارند، اما به طور ویژه کار بر روی سطوح مختلف و برش دادن به صورت شیار در کار آنها دیده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که دستگاه فرز cnc افقی عملکرد بسیار سریع‌تر و مطمئن‌تر نسبت به سایر دستگاه‌ها داشته باشد. در برخی موارد هم ممکن است تعداد محورها به سه، چهار یا پنج عدد افزایش یابد که طبیعتاً قدرت برشی دستگاه را به مراتب بالاتر می‌برد.

دستگاه فرز cnc افقی چیست؟

منبع عکس: technologystudent

فرز افقی چگونه عمل می‌کنند؟

در بند قبل یک تصویر از نمای جلو و نمای جانبی دستگاه فرز cnc افقی گذاشتیم. این تصویر بخش حرکتی دستگاه را نشان می‌دهد. در حقیقت از شما باید از قبل در نرم افزار اتوکد طراحی دو بعدی یا سه بعدی خود را انجام داده باشید و در قالب فرمت G-Code به نرم افزار دستگاه سی ان سی معرفی کنید. در این مرحله شما با استفاده از صفحه کنترل، اطلاعات مورد نیاز و مختصات را در دستگاه وارد می‌کنید و الکتروموتور دستگاه را هم روشن می‌کنید.

برای شروع کار با فرز cnc افقی شما هم در بخش بالا و هم در بخش پایین باید تغییرات ایجاد کنید. در وهله اول، با استفاده از زانوئی یا همان KNEE می‌توانید وضعیت میز دستگاه را کنترل کنید. در کنار آن یک اهرم با عنوان (VERTICAL TRAVERSE HANDLE) قرار داده شده است تا ارتفاع میز دستگاه را تنظیم کنید. میز دستگاه وظیفه نگهداری قطعه کار را بر عهده دارد و شما می‌توانید با دستگیره مخصوص امکان حرکت رفت و برگشت آن را در دو جهت X و Y فراهم کنید.

در قسمت بالا هم یک بازوی بزرگ قرار داده شده است که وظیفه آن نگهداری آربور (ARBOR) است. اسپیندل دستگاه بر روی آربور نصب نمی‌شود و در نهایت ابزار برشی هم به اسپیندل وصل می‌شود. امکان حرکت رفت و برگشت اسپیندل در طول آربور وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید ابزار برشی را به قطعه کار نزدیک کنید و برش‌های سطحی مختلف را انجام دهید. البته نمونه نشان داده شده در این تصویر، یک دستگاه دستی است. این در حالی است که در فرز cnc افقی حرکت اسپیندل و جابجایی آن برای برش کاملاً تحت کنترل نرم افزار است و شما دخالتی در کار آن ندارید.

کاربردهای دستگاه فرز cnc افقی

همانطور که گفته شد، موقعیت اسپیندل نسبت به میز دستگاه و قطعه کار به صورت افقی و موازی است. به همین دلیل شما نمی‌توانید انتظار برش‌های پیچیده و فوق العاده عمودی از آنها داشته باشید. این دستگاه‌ها برای برش‌های سطحی بهترین انتخاب ممکن هستند و معمولاً در صافکاری، مونتاژ کاری، ایجاد شیار بر روی سطوح مختلف، جدا کردن قطعات مختلف از یکدیگر و موارد مشابه آنها بهترین انتخاب ممکن است.

از آنجایی که اندازه دستگاه فرز cnc افقی متغیر است، شما این امکان را دارید که از دستگاه به صورت یک دستگاه رومیزی یا به صورت یک دستگاه صنعتی استفاده کنید و روش‌های مختلفی برای کسب درآمد داشته باشید.

مزایای دستگاهای افقی

در حالی که در دستگاه فرز سی ان سی عمودی شباهت زیادی به دستگاه مته دریل دارد، دستگاه فرز cnc افقی شباهت بیشتری به یک اره مدور دارد. در این دستگاهها امکان تغییرات متعددی وجود دارد و حتی در برخی موارد می‌توان چند ابزار برشی را به صورت همزمان به کار برد. ویژگی اصلی این دستگاه‌ها این است که اسپیندل کاملاً موازی با سطح میز دستگاه است و این چند قابلیت جالب برای آنها به وجود می‌آورد:

سرعت بالاتر

دستگاه‌های سی ان سی افقی بسته به نوع دستگاه امکان نصب چند ابزار برشی و انجام چندین برش به صورت همزمان را فراهم می‌کنند و در نتیجه سرعت بالاتری نسبت به سایر دستگاه‌ها دارند. این برای شرکت‌هایی که محصولات خود را به طور مستقیم و بدون مونتاژ وارد بازار می‌کنند بسیار مهم است.

مزایای دستگاهای افقی

 ظرفیت بیشتر

همانطور که در بند قبلی اشاره شد، افزایش سرعت دستگاه و همچنین کمک گرفتن از نرم افزار سی ان سی برای کنترل بهتر دستگاه، باعث شده که دستگاه‌های فرز cnc افقی برای کار طولانی مدت و برای پروژه‌های بزرگ ایده آل باشند.

دوام و ماندگاری بالا

دوام و ماندگاری دستگاه‌های افقی نسبت به گزینه‌های دیگر به مراتب بیشتر است. اندازه و نحوه طراحی این دستگاه‌ها به شکلی است که هیچ گونه خطری برای صدمه زدن به دستگاه، کار با مواد سنگین و کار با مواد بزرگ از لحاظ اندازه برای آنها وجود ندارند و در نتیجه آسیب دیدگی آنها کمتر است.

 دقت بالا

این ویژگی در همه دستگاه‌های سی ان سی وجود دارد. حقیقت ماجرا این است که نرم افزار سی ان سی این فرصت را به ما می‌دهد تا الگوهای مختلف را با بالاترین دقت ممکن برش دهیم و نگرانی در مورد خطای انسانی و تأثیر آن بر روی عملکرد دستگاه نداشته باشیم.

اگر به فکر خرید فرز سی ان سی برای راه اندازی کسب و کار خود هستید و می‌خواهید از آن به عنوان یک منبع کسب درآمد استفاده کنید، بدون شک باید در مراحل مختلف انتخاب‌های متفاوتی داشته باشید که یکی از آنها انتخاب بین عمودی یا افقی بودن دستگاه است. در اینجا ما دستگاه فرز cnc افقی را معرفی کردیم، و سعی کردیم که اطلاعات خوبی از این دستگاه را در اختیار شما قرار دهیم. اما اگر احیاناً احساس می‌کنید که ابهامی وجود دارد، سؤالات خود را در بخش نظرات بپرسید و برای خرید دستگاه هم مستقیماً با ما در تماس باشید.

مطالعه مطالب زیر به شما در این زمینه بیشتر کمک می‌کند:

منبع: ardelengineering 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 7 =