اخبار و مطالب

7 راهکار برای کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc

7 راهکار برای کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc - نوشتن طرح کسب و کار برای راه اندازی کسب و کار با دستگاه cnc

هزینه سرویس دستگاه cnc می تواند زیاد و سرسام آور باشد و اگر زمان خواب و از کار افتادگی دستگاه را هم به آن اضافه کنیم، تبدیل به یک هزینه نگران‌کننده می شود. در عین حال چندین روش عاقلانه وجود دارد که ما از دستگاه سی ان سی به شکل مناسب استفاده کنیم و نیاز ما به تماس خدماتی با شرکت های تولید کننده یا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش به حداقل برسد.

بنابراین، اگر به فکر افزایش بازدهی کارگاه خود هستید در ادامه به شما خواهیم گفت که برای کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc خود چه کارهایی انجام دهید و از چه حربه هایی استفاده کنید.

خرید دستگاه مناسب برای هدف مناسب = کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc

خرید دستگاه سی ان سی یک سرمایه‌گذاری بزرگ و اساسی است که می تواند تبدیل به یک منبع کسب درآمد فوق العاده شود. متاسفانه برخی از شرکت ها، به امید صرفه‌جویی در هزینه‌های اولیه به سراغ دستگاههای می‌روند که توانایی کافی برای برآورده کردن خواسته‌های آنها را ندارند. مثلاً ممکن است یک کارگاه به دنبال استفاده مداوم از دستگاه باشد، اما طراحی دستگاه انتخابی آنها برای این هدف صورت نگرفته باشد.

این موضوع منجر به استهلاک بیش از حد قطعات دستگاه و در نتیجه بالا رفتن هزینه سرویس دستگاه cnc می شود. از طرف دیگر دستگاه هم با گذشت زمان دقت اولیه خود را از دست می دهد و تولید قطعات با تولید ضایعات و کاهش کارآیی کارگاه همراه خواهد بود. بنابراین عملا سرمایه‌گذاری روی ماشین آلاتی که متناسب با اهداف و نیاز کارگاه باشند یک انتخاب مقرون به صرفه است، حتی اگر مجبور به پرداخت قیمت بالاتری شوید. برخی از اصطلاحات مهم در خرید دستگاه سی ان سی را برای شما آورده ایم که حتماً آنها را مطالعه کنید.

خرید دستگاه مناسب برای هدف مناسب = کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc

برای قطعات مصرفی جایگزین داشته باشید

در هر دستگاهی برخی قطعات وجود دارد که به دلیل کار زیاد و استهلاک بالا باید به مرور زمان تعویض شوند. شاید رایج‌ترین و شناخته شده ترین قطعه دستگاه های سی ان سی، ابزار برشی باشد که نحوه کار دستگاه مستقیماً به فعالیت آن بستگی دارد. با پیش بینی این نیاز و حفظ موجودی قابل کنترل برای این قطعات، میتوانید از خرابی قابل‌توجه و تعمیرات اضطراری در دستگاه خود جلوگیری کنید و به نوعی هزینه سرویس دستگاه cnc خود را کاهش دهید.

سرویس دستگاه را مطابق با برنامه ارائه شده توسط شرکت انجام دهید

یکی از آسان ترین راهکار ها برای کاهش هزینه سرویس دستگاه سی ان سی این است که کارکنان و تکنسین ها را برای انجام مراقبت های معمول پیشگیرانه آموزش دهیم. همانطور که خودرو و ماشین شخصی شما به مراقبت منظم نیاز دارد، دستگاه هایی که در کارگاه خود به کار می‌برید هم نیازمند سرویس ماهانه هستند و این سرویس به میزان استفاده و شدت کاربرد آنها بستگی دارد.

معمولاً شرایط نگهداری روزانه، ماهانه و چند ماهه در اختیار خریداران دستگاه سی ان سی قرار می گیرد تا آنها را به طور منظم انجام دهند. بنابراین شما هم می توانید این آموزش ها را برای تکنسین دستگاه‌ تراش سی ان سی خود به کار ببرید و از آنها بخواهید که روال منظم نگهداری از دستگاه را به شکل دقیق انجام دهد.

اپراتورها و برنامه نویسان دستگاه سی ان سی خود را آموزش دهید

بزرگترین خطاها و خرابی‌های یک دستگاه سی ان سی زمانی اتفاق می افتد که اپراتور ها و کسانی که با دستگاه کار می کنند با آن آشنایی ندارند. برنامه نویسی دستگاه سی ان سی یک موضوع پیچیده است که عملاً کنترل دستگاه را در اختیار می‌گیرد و آن را برای انجام وظایف مختلف آماده می‌کند. یک اپراتور باید با اصول برنامه نویسی دستگاه سی ان سی آشنایی کامل داشته باشد و بداند که چگونه ایرادات و نقص های رخ داده در دستگاه را برطرف کند.

از آنجا که برنامه ها و فناوری‌های جدید به طور مداوم توسط شرکت‌های تولیدکننده در حال عرضه به بازار هستند، حتی با تجربه ترین اپراتور ها هم باید آموزش‌های جدید ببینند تا از هزینه سرویس دستگاه cnc بکاهند. یک نمونه برنامه نویسی دستگاه سی ان سی را در مطالب قبل آورده ایم که توصیه می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

برای کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc مشکلات آن را بنویسید

معمولاً در هنگام کار با دستگاه سی ان سی با مشکلات متناوبی مواجه می‌شوید و ممکن است حوادث مختلفی برای دستگاه شما رخ دهد. ضبط شرایط دستگاه در زمان بروز مشکل و ثبت هرگونه هشدار یا نشانگر به شما اجازه می دهد تا در سریعترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام کنید و حتی یک الگو برای رفع مشکلات بعدی در اختیار داشته باشید.

هرچه اطلاعات بیشتری در مورد مشکلات دستگاه سی ان سی خود در اختیار داشته باشید، امکان استفاده از آن ها برای شرکت های ارائه دهنده خدمات گارانتی هم بیشتر خواهد بود و به رفع مشکل کمک می کند. این می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند و هزینه سرویس دستگاه cnc را پایین بیاورد. در هر صورت باید بپذیریم که هر چه زمان حالت خواب دستگاه شما بیشتر باشد زیان بیشتری هم در کارگاه خود خواهید داشت.

برای کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc مشکلات آن را بنویسید

زمان کافی برای استراحت دستگاه در نظر بگیرید

در مطالب قبلی در مورد راهکارهای بالا بردن درآمد کارگاه سی ان سی صحبت کردیم و شیوه هایی برای بالا بردن بازدهی دستگاه هم معرفی کردیم. اما شرکت های تولید کننده این دستگاه ها معمولاً استراحت در دوره های زمانی مختلف را پیشنهاد می دهند. در حقیقت این استراحت زمان مناسبی برای رسیدگی به وضعیت دستگاه و عکس العمل مناسب نسبت به مشکلات احتمالی است.

استراحت دادن به دستگاه سی ان سی شامل ویژگی هایی مانند صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین کنترل موارد مختلفی مانند سیستم هیدرولیک دستگاه و عملکردهای مختلف آن است. در ضمن این فرصت در اختیار اپراتور قرار دارد تا ابزارهای برشی و سایر ابزارهای مصرفی دستگاه را تعویض کند و در صورت نیاز از قطعات جدید استفاده کنند. همه این موارد در وهله اول منجر به افزایش بازدهی دستگاه و در کنار آن کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc می شوند.

مستندات و کاتالوگ دستگاه را نزد خود نگه دارید

به هنگام خرید دستگاه سی ان سی یک دفترچه راهنمای کاربر و سایر اطلاعات مورد نیاز در رابطه با ابزارهای دستگاه در اختیار شما قرار می گیرد تا اپراتور بتوانند از آنها به عنوان راهنما استفاده کند. این مستندات از این جهت اهمیت دارد که اپراتور بدون نیاز به تماس با شرکت می تواند نیازهای اولیه خود را برطرف کند. هرچه آشنایی افراد با این اسناد بیشتر باشد قادر به انجام تنظیمات جزئی بوده و به شکل ایمن از دستگاه استفاده میکند. بنابراین طبیعی است که استفاده از این اسناد می‌تواند منجر به کاهش هزینه سرویس دستگاه cnc شده و طول عمر آن را افزایش دهد.

هنگامی که نیاز به خدماتی برای تعمیر دستگاه سی ان سی خود دارید، احتمالاً شرکتهای فروشنده دستگاه مسیرهای مختلفی را برای ارتباط در اختیار شما قرار می دهند تا سوالات احتمالی خود را بپرسید و در مورد نحوه پیشگیری از مشکلات مختلف با آنها مشورت کنید. اما به خاطر داشته باشید که احتمال دسترسی به این شرکتها در شرایط مختلف بسیار کم است و به همین دلیل ممکن است مجبور شوید و خودتان دست به کار شوید.

در گروه تهران CNC تلاش می کنیم که اطلاعات کافی در مورد بهره بردن از این دستگاهها را در اختیار شما قرار دهیم و سعی کنید از مطالب زیر هم به عنوان راهنما کمک بگیرید:

منبع: gosiger                            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =