اخبار و مطالب

فرز cnc عمودی – آشنایی با دستگاه فرز سی ان سی عمودی و عملکرد آن

فرز cnc عمودی - آشنایی با دستگاه فرز سی ان سی عمودی و عملکرد آن

دستگاه فرز cnc عمودی به عنوان یکی از محبوب‌ترین دستگاهها برای برش کاری و سوراخکاری بر روی قطعات سنگین و بزرگ است. این دستگاه‌ها به دلیل طراحی خاص خود می‌توانند برش‌های بسیار دقیق و با کیفیت به شکل‌های مختلف انجام دهند که بخش مهمی از توانایی آنها به دلیل بهره بردن از نرم افزار cnc است. اصولاً دستگاه‌های عمودی به شکلی هستند که حرکت دادن ابزار برشی در پنج جهت برای آن‌ها چندان سخت نیست.

در مطالب قبل در مورد دستگاه فرز cnc افقی صحبت کردیم. اما در این مطلب می‌خواهیم دستگاه فرز cnc عموی را مورد بررسی قرار دهیم من ببینیم که از لحاظ عملکرد چه تفاوتی با دستگاه‌های افقی دارند.

دستگاه فرز cnc عمودی چیست؟

دستگاه فرز سی ان سی یک دستگاه برش قطعات مختلف به صورت عمودی است که در آنها ابزار برشی و اسپیندل به صورت عمود نسبت به میز دستگاه قرار می‌گیرند. این وضعیت در قرار گیری ابزار برشی و اسپین در باعث می‌شود که محدوده حرکتی دستگاه بیشتر به صورت عمودی باشد و به همین دلیل برای برش‌های عمودی و برای سوراخکاری و حفاری مناسب هستند. این دستگاه‌ها برای برش دادن مواد مختلف مانند فلزات و پلاستیک‌ها به کار گرفته می‌شوند و محدودیتی در کاربرد آنها وجود ندارد.

یکی از قابلیت‌های دستگاه فرز cnc عمودی این است که در آن‌ها از نرم افزار سی ان سی استفاده شده است. این نرم افزار که تحت کنترل کامپیوتر است به خوبی می‌تواند حرکت دستگاه و به طور ویژه اسپیندل را در جهت‌های مختلف کنترل کند و از آن برای برش‌های دقیق در جهت‌های مختلف استفاده کند. برای درک کلی این دستگاه‌ها از یک تصویر شماتیک استفاده کردیم:

دستگاه فرز cnc عمودی چیست؟

نحوه عملکرد دستگاه فرز عمودی

برای درک نحوه عملکرد دستگاه فرز cnc عمودی به همان تصویر نشان داده شده در بند قبل استناد می‌کنیم. البته تصویر نشان داده شده مربوط به یک دستگاه سی ان سی پنج محور است که در مطلب (دستگاه فرز CNC سه محور – چهار محور – پنج محور – تفاوت آنها) آن‌ها را بررسی کردیم. این دستگاه‌ها قابلیت حرکتی بسیار بالایی دارند و به همین دلیل می‌توان آنها را پیشرفته‌ترین دستگاه سی ان سی معرفی کرد.

فردی که به عنوان اپراتور یا تکنسین این دستگاه عمل می‌کند می‌تواند از پنل کنترل یا همان Control Panel استفاده کند و مختصات حرکتی خود را وارد کند. البته به خاطر داشته باشید که شما باید از قبل طرح برش خود را با نرم افزار اتوکد پیاده سازی کنید و در قالب فرمت G-Code با این نرم افزار سی ان سی دستگاه وارد کنید. در این صورت دستگاه آماده شروع به فعالیت است. شما به عنوان اپراتور یا تکنسین باید دکمه روشن شدن الکتروموتور را بزنید تا دستگاه فعال شود.

فعال شدن الکتروموتور به معنی به حرکت در آمدن محورهای دستگاه است. همانطور که می‌بینید در این دستگاه نیز دستگاه می‌تواند در جهت Y حرکت رفت و برگشتی، در جهت X حرکت رفت و برگشتی و همچنین در دو جهت W و Z حرکت رفت و برگشتی داشته باشد و در نهایت در جهت B حرکت دورانی از خود نشان دهد. همه این حرکت‌ها در حالتی است که اسپیندل ابزار برشی را نگه داشته و وظیفه تنظیم سرعت چرخش آن را بر عهده دارد.

نتیجه این حرکت‌ها این است که قطعه کار در الگوهای دو بعدی و سه بعدی برش داده می‌شود. البته در دستگاه فرز cnc عمودی قطعات دیگری مانند سیستم خنک کننده و سیستم روغن کاری هم وجود دارد که شما قبل از راه اندازی دستگاه باید آن‌ها را به طور کامل بررسی کنید و مطمئن شوید که در حین کار مشکل خاصی پیش نمی‌آید. در ضمن این نکته را هم به خاطر داشته باشید که نقش شما بیشتر نظارتی است و کنترل دستگاه کاملاً برعهده نرم افزار است.

نحوه عملکرد دستگاه فرز عمودی

مزایای فرز cnc عمودی

با توجه به طرح کلی که برای نرم افزار دستگاه و همچنین طراحی بدنه دستگاه در نظر گرفته شده، امتیازات جالب توجهی در کاربرد دستگاه فرز cnc عمودی وجود دارد که آن را نسبت به دستگاه‌های افقی برتر می‌کند. به همین دلیل برخی از کارگاه‌ها ترجیح می‌دهند که به سراغ این دستگاه‌ها بروند. از جمله برتری این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 دید بهتر و مناسب‌تر

دستگاه‌های فرز عمودی به دلیل باز بودن فضای کار دستگاه و همچنین نحوه طراحی میز دستگاه، دید بهتر و کاملتری در اختیار تکنسین قرار می‌دهد. بنابراین وقتی که شما با یک دستگاه ۵ محور کار می‌کنید و دستگاه از لحاظ سرعت کندتر است، شما خیلی راحت‌تر می‌توانید جزئیات را تحت کنترل داشته باشید و برش‌های دقیق انجام دهید.

 هزینه نگهداری و کاربرد پایین‌تر

در بند قبل گفتیم که خرید دستگاه فرز cnc عمودی این امکان را به صاحب کارگاه می‌دهد که وضعیت برش را به طور کامل در اختیار داشته باشد. این یعنی شما می‌دانید که دستگاه دقیقاً به چه شکلی عمل می‌کنند و در چه جاهایی احتمال بروز خطا وجود دارد. به همین راحتی امکان کم کردن برخی از مشکلات وجود دارد و هزینه کار و نگهداری دستگاه را پایین‌تر می‌آورد.

 سهولت و مناسب بودن برای کاربران

کنترل و مدیریت دستگاه‌های فرز عمودی بسیار کاربر پسند است و استفاده گسترده از این ماشین‌ها به این معناست که کار مناسب و ماهرانه با آن راحت‌تر است. به طور کلی اکثر کارگاه داران معتقدند که این دستگاه‌ها سرراست است و نیاز به وسایل خاصی برای تکمیل فرایند برش ندارند.

دقت فوق العاده

استفاده از نرم افزار سی ان سی در این دستگاه‌ها باعث شده که برش‌های دقیق و با کیفیتی داشته باشند و خطر خطای انسانی در آنها به حداقل برسد. ضمن اینکه شما به عنوان تکنسین و اپراتور تسلط کاملی به کار دستگاه دارید و مطمئن هستید که در هیچ کدام از بخش‌های آن خطا وجود ندارد.

مزایای فرز cnc عمودی

خرید فرز cnc عمودی

اصولاً دستگاه‌های فرز cnc عمودی در دو دسته قرار می‌گیرند. دسته‌های رایج‌تر و پر مصرف‌تر دستگاه‌هایی هستند که میز دستگاه ثابت بوده و بیشتر حرکت آن توسط اسپیندل و ابزار برشی انجام می‌شود. گروه دوم اسپیندل به صورت ثابت بوده و حرکت قطعه کار با استفاده از میز دستگاه انجام می‌شود. از طرف دیگر برندهای مختلف و متنوعی در سطح بازار به تولید دستگاه‌های عمودی فعالیت دارند که می‌توانیم به mazak ، موریسیکی، هارتفورت، میکرون، لیدول و bridegport اشاره کرد. بنابراین شما در جریان خرید دستگاه باید این برندها را در نظر بگیرید و همچنین طراحی دستگاه را به عنوان یک فاکتور مهم و تعیین کننده در نظر داشته باشید تا انتخاب خوب و مناسبی داشته باشید.

در خرید فرز cnc گفتیم که شما باید بین گزینه‌های مختلف از لحاظ افقی یا عمودی بودن یک مورد را انتخاب کنید. در حقیقت این یک فاکتور بسیار مهم و تعیین کننده در انتخاب شماست. معمولاً دستگاه‌های افقی برای کار بر روی قطعه کارهای با اندازه کوچک مناسب هستند. این در حالی است که با استفاده از دستگاه فرز cnc عمودی می‌توان قطعه کارهای بسیار سنگین را برش داد و از طرف دیگر کارهایی مانند شیار عمودی و سوراخکاری و حفاری را هم انجام داد. به این موارد شما باید نحوه کار دستگاه و همچنین قیمت آنها را هم اضافه کنید.

امیدواریم اطلاعات داده شده در این مطلب در رابطه با دستگاه فرز cnc عموی کافی باشد و به ابهامات شما در این زمینه پاسخ داده باشد. اما اگر سوالی دارید یا به دنبال گزینه خاصی هستید، باما در گروه تهران cnc تماس بگیرید.

مطالعه مطالب زیر هم در این مورد می‌تواند به شما کمک کند:

منبع: ehs.yale.eduardelengineering

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =