اخبار و مطالب

دستگاه CNC در خودروسازی – چه گزینه هایی داریم؟

دستگاه CNC در خودروسازی - چه گزینه هایی داریم؟

به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین زمینه‌های استفاده از آن‌ها شناخته می‌شود که می‌تواند در تولید قطعات مختلف با آنها تاثیرگذار باشد. دقت بالا و افزایش سرعت تولید بهانه های خوبی هستند تا شرکت های خودروسازی به فکر استفاده از دستگاه cnc باشند. ضمن اینکه کارگاه های کوچک تر هم می توانند در زمینه تولید قطعات برای شرکت‌های بزرگ و ارائه خدمات پس از فروش فعالیت داشته باشند.

در مطالب قبلی کاربرد دستگاه cnc در جواهرسازی را بررسی کردیم و در این مطلب می خواهیم کاربرد دستگاه CNC در خودروسازی را بررسی کنیم و دلیل انتخاب آن را هم بیاوریم.

انتخاب دستگاه CNC در خودروسازی با توجه به نوع قطعات

اولین چیزی که باید بررسی کنیم این است که دستگاه cnc در خودروسازی می تواند در زمینه تولید چه قطعاتی به ما کمک کند. ما اگر به یک ماشین نگاه کنیم، بیشتر قطعات آن فلزی هستند، اما در کنار آن برای بخش داخلی کابین امکان استفاده از چوب وجود دارد و برای تودوزی داخلی آن هم از پارچه و چرم استفاده می شود. در نهایت بخشی از تزیینات و نورپردازی دستگاه هم به کمک شیشه و پلاستیک انجام میشود. پس کاربرد دستگاه های سی ان سی در صنعت خودروسازی به شکل زیر است:

  • دستگاه cnc فلزات: اگرچه فولاد بیشتر بخش‌های خودروها را به خود اختصاص می‌دهد، اما آلیاژ آلومینیوم و استنلس استیل و همچنین آلیاژهای برنج و مس در آن کاربرد زیادی دارد. بنابراین انتخاب دستگاه cnc فلزات برای صنعت خودروسازی باید با توجه به قطعات مورد نیاز باشد. به عنوان مثال شما برای رینگ های آلومینیومی باید از ابزار برشی مخصوص آلومینیوم استفاده کنید، اما در مورد سیلندر و پیستون ها باید ابزار متناسب با چدن و استنلس استیل به کار گرفته شود.
  • دستگاه cnc چوب: کاربرد چوب در خودروسازی بسیار محدود است و بیشتر در قسمت داشبورد و بخش‌های مختلف تودوزی آن از چوب استفاده می شود. به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی برای چوب بیشتر محدود به تولید قطعات کابین اتاق می شود.
  • دستگاه cnc پارچه و چرم: در قسمت داخلی خودرو مانند روکش داشبورد و صندلی‌ها و به طور کلی تودوزی داخل اتاق هم از پارچه و هم از چرم استفاده می‌شود. انتخاب یک دستگاه با ابزار برشی متناسب با پارچه و چرم در این بخش از تولید خودرو ضروری است.
  • دستگاه cnc شیشه و پلاستیک: در سیستم نور پردازی و در قسمت های ظاهری خودرو امکان استفاده از شیشه و پلاستیک وجود دارد که می توان آنها را با استفاده از دستگاه cnc آماده کرد. انتخاب ابزار برشی متناسب با این اهداف بسیار مهم است.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی باید با توجه به نوع ماده و نوع قطعه انجام شود. مثلاً شما برای بخش‌های چوبی می توانید از دستگاه های سی ان سی گرانقیمت استفاده نکنید، اما در هر صورت سرعت تولید در آنها نسبت به سایر شیوه ها بیشتر است.

انتخاب دستگاه CNC در خودروسازی با توجه به نوع قطعات

نوع دستگاه cnc

علیرغم همه نوع و جنس مواد به کار گرفته شده در بخش‌های مختلف صنعت خودروسازی، میزان پیچیدگی ماشینکاری روی قطعات مختلف بسیار مهم و تعیین کننده است و طبیعی است که نوع دستگاه انتخابی را هم تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به حوزه فعالیت ما و پیچیدگی قطعات خودرو می توانیم گزینه های به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی را به موارد زیر تقسیم بندی کنیم:

  • دستگاه cnc دو و سه محور محور: دستگاه های دو محور و سه محور از لحاظ حرکت محدودیت بیشتری دارند و معمولاً در مورد قطعات پیچیده از آنها استفاده نمی شود. از این دستگاه ها برای طراحی بخش بدنه و قطعات ساده تر که نیاز به برش سه بعدی و خمیده ندارند استفاده می شود.
  • دستگاه cnc چهار محور: در این دستگاه ها یک محور حرکتی اضافه تعریف شده که میتواند برش های استوانه ای و مخروطی را انجام دهد. پس طبیعی است که می توانیم از آن برای سیلندر تراشی و آماده سازی قطعاتی مانند میل لنگ و دیگر قطعات پیچیده تر استفاده کنیم.
  • دستگاه cnc پنج محور: از لحاظ حرکتی محدودیت کمتری نسبت به گزینه های دیگر دارد و به ما اجازه می دهد که تمامی قطعات خودرو را به کمک آنها برش دهیم. معمولاً از دستگاه تراش ۵ محور برای قطعات پیچیده مانند سیلندر یا رینگ خودرو یا سایر قطعات موتور خودرو استفاده می شود.
  • دستگاه cnc چند کاره: اگر از لحاظ فضای کارگاهی محدود هستید و میخواهید برخی از قطعات را بدون جابجایی و از دست دادن زمان آماده کنید. به کارگیری دستگاه های چند کاره بهترین انتخاب ممکن است. البته کار با دستگاه cnc پنج محور سخت تر است و باید اپراتور نسبت به برنامه نویسی دستگاه cnc آشنایی کامل داشته باشد.

چرا دستگاه CNC در خودروسازی بهترین انتخاب است؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که دلیل به کارگیری دستگاه cnc در صنعت خودروسازی چیست؟ آیا استفاده از این دستگاه ها نسبت به نیروی انسانی یا سایر شیوه های تولید بهتر است؟ آیا به کارگیری این دستگاهها می‌تواند روند تولید خودرو را رونق ببخشد؟ نقش دستگاه CNC در خودروسازی در سه گزینه زیر توضیح داده شده است:

افزایش سرعت تولید

در شیوه های سنتی از روش هایی مانند ریخته گری برای تولید قطعات استفاده می‌شد. اما امروزه قطعات پیچیده خودرو با استفاده از دستگاه تراش سی ان سی و دستگاه فرز سی ان سی با بالاترین دقت ممکن آماده سازی می شوند. در ضمن قطعات خارج شده از خط تولید نیاز به اصلاح مجدد ندارند و بلافاصله می توان آنها را در خود را به کار گرفت.

بالا رفتن دقت تولید

وقتی که قرار است از یک نرم افزار هوشمند برای کنترل دستگاه استفاده شود و ابعاد داده شده به دستگاه در قالب میکرو و بسیار ریز هستند، عملا می توان قطعات خودرو را با دقت بسیار بالایی برش داد. البته باید این حقیقت را بپذیریم که کاهش دخالت انسان در تولید قطعات باعث کاهش خطاهای انسانی شده و این به خودی خود روند تولید را دقیق تر می کند.

کاهش هزینه های تولید

یکی از مهمترین دلایل اقتصادی به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی مربوط به کاهش هزینه‌های تولید است. قطعات تولید شده با کمک این دستگاه ها بسیار دقیق هستند و احتمال تولید ضایعات در جریان تولید به حداقل می‌رسد. با در نظر گرفتن افزایش سرعت تولید و افزایش دقت، ناخودآگاه به ما تلقین می شود که هزینه های تولید هم کاهش می‌یابد و حتی هزینه استخدام نیروی انسانی هم کم می شود.

چرا دستگاه CNC در خودروسازی بهترین انتخاب است؟

تامین قطعات و بهبود خدمات پس از فروش

به کارگیری دستگاه cnc در صنعت خودروسازی از این جهت می‌تواند به کارخانجات کمک کند که روند تولید قطعات را سریعتر کرده و امکان ارائه خدمات پس از فروش به شرکت‌ها را تقویت می‌کند. بنابراین عملاً شرکتها برای نیاز به پاسخ مشتریان خود محدودیتی ندارند و این یک امتیاز بزرگ برای رقابت در بازار محسوب می شود.

آیا می توان به کمک دستگاه درآمد داشت؟

طبیعتا شما توان رقابت با شرکت های خودروسازی را ندارید و به همین دلیل کسب درآمد در این حوزه نیاز به همکاری با شرکتهای بزرگ دارد. تولید قطعات با کیفیت و تامین آنها به اندازه کافی در سطح بازار می‌تواند یکی از مهمترین روشهای کسب درآمد با به کارگیری دستگاه CNC در خودروسازی باشد. اگرچه می توان کارگاه را به صورت مستقل برای تولید قطعات به کار گرفت، اما توصیه ما این است که با یک شرکت خودروسازی صحبت کنید و بخشی از روند تولید قطعات آنها را بر عهده بگیرید.

امیدواریم اطلاعات کافی در مورد نحوه استفاده از دستگاه CNC در خودروسازی در اختیار شما گذاشته باشیم، اما برای مشاوره بیشتر و اطلاع از نحوه خرید دستگاه cnc می توانید مستقیماً با ما در ارتباط باشید. مطالعه مطالب زیر همه در این حوزه به شما کمک می کند:

منبع: MAZAK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =